Sölvesborgsveckan

PRISTAGARE

Nedan hittar ni pristagarna på Sölvesborgsveckans tävlingar. Priser hämtas ut i kansliet. För att komma till hela resultatlistan, klicka på länken nedan.

 

Resultatlistor Sölvesborgsveckan

Publicerat: 2021-07-11 - 09:02 - Skrivet av Tobias Johansson

KROGSLAGET 16/7

1. Zacarias Jönsson/Anton Lindgren, 60

2. Emil Göstasson/Vilgot Vennum, 60,1

3. Magnus Andersson/Anna-Karin Kjellberg, 61,2

4. Tobias Näslund/Mattias Vennum, 61,3

5. Johan Sjöstrand/Daniel Svensson, 62,7

6. Patrik Bertilsson/Sven Karlsson, 63

7. Anders Svensson/Jan Fantenberg, 63,2

8. Eva Björkman/Sven Björkman, 63,2

9. Calle Franzén/Mikael ivarsson, 63,3

10. Johannes Gustafsson/Thom Gustafsson, 63,4

11. Michael Källman/Niclas Ilestedt, 63,5

12. Bengt-Åke Söderberg/Göte Nilsson, 63,8

13. Anders Johansson/Kaj Nilsson, 63,8 

14. Lucas Sorrela/Alexander Niklasson, 63,8

15. Gert Jönsson/Michael Jönsson, 64

 

NÄRMAST HÅL: Magnus Andersson, 1,97m

 

GENERATIONSKAMPEN + EXTRA KLASS 14/7

GENERATIONSKLASSEN
1. Thomas Thorén/Albert Thorén, 44p
2. Mattias Vennum/Vilgot Vennum, 44p
3. Göran Persson/Mathilda Persson, 43p
4. Ann Jönsson/Michael Jönsson, 41p
5. Thom Gustafsson/Johannes Gustafsson, 40p
6. Marcus Johansson/Erik Johansson, 40p
7. Dan Idström/Adam Idström, 39p
8. Palle Rönnebäck/Lucas Ronnebäck, 39p

 

EXTRAKLASSEN
1. Jan Persson/Sten-Inge Nilsson, 41p
2. Roger Arvidsson/Owe Malmberg, 40p
3. Susanne Einarsson/Johnny Brorsson, 39p
4. Philip Kruhse Kämpe/Gunnar Nilsson, 39p 

NÄRMAST HÅL: Anette Andersson, 1,76 m

4-MANNASCRAMBLE 13/7

1. Erik Behrens/Johan Wallin/Oskar Behrens/Peter Norrman, 58,3
2. Kristoffer Åhberg/Adam Åhberg/Calle Franzén/Per-Ola Kieninger, 58,8
3. Joakim Ahlqvist/Daniel Sjögren/Andreas Johansson/Philip Verbanac, 59,1
4. Anton Svensson/Andree Lagerblad/Emanuel Olofsson/Maximilian Fyke, 59,4
5. Ulf Petersson/Fredrik Nilsson/Björn Lindén/Martin Nilsson,59,4
6. Marcus Cato/Dan Idström/Tommy Cato/Daniel Wendel, 59,7
7. Kevin Larsson Ngo/Thomas Larsson/Per-Ola Larsson/Emil Brolin, 60
8. Filip Oesten/Mikael Törnberg/Philip Mattsson/Nicklas Mathiasson, 60,1
9. Jesper Rydberg/Emil Malmberg/Marcus Appelqvist/Pontus Olsson, 60,2
10. Jesper Olsson/Mikael Simons/Richard Dahl/Tommie Samuelsson, 60,4

 

Närmast hål

Dam: Lena Kvist, 5,53 m 

Herr: Jan-Olof Bergström, 1,71 m

KLOCKSLAGET 12/7

A-KLASS 
1. Dan Idström, 67
2. Owe Malmberg, 69
3. Kevin Ngo Larsson, 70 
4. Zebastian Brorsson,72
5. Fredrik Gummesson, 73
6. David Pimlett, 73

 

B-KLASS
1. Jan Persson, 68
2. Jan Tingstedt, 72
3. Henrik Malmgren, 72
4. Ann-Charlotte Nolin, 72
5. Leif Dufva, 73
6. Lena Hed, 73

NÄRMAST HÅL: Susanne Einarsson, 28 cm

 

ÄKTA MAKAR + EXTRA KLASS 11/7

ÄKTA MAKAR
1. Caroline Adamsson/Hans Adamsson, 44 p
2. Peter Sundmark/Marisse Sundmark, 44 p
3. Ditte Carlsson/Mats Carlsson, 44 p 
4. Åsa Johansson/Sam Johansson, 44 p 
5. Jan Haraldsson/Lena Haraldsson, 44 p
6. Roger Arvidsson/Ingela Arvidsson, 43 p 
7. Hans Busch/Malena Johansson, 43 p
8. Helena Hult/David Pimlett, 42 p 

 

EXTRA KLASS
1. Mats Andersson/Niclas Gustafsson, 46 p 
2. Thom Gustafsson/Johannes Gustafsson, 44 p
3. Oskar Isaksson/Moltas Mattsson, 43 p
4. Ted Mattsson/Christian Larsson, 42 p

NÄRMAST HÅL: Ulf Andersson 2,28 m 

GEBERITSLAGET 10/7

A-klass 
1. Alf Andersson, 68
2. Patrik Bertilsson, 70
3. Johnny Kroon, 71
4. Felix Heljemo, 72
5. Helena Hult, 72
6. Johannes Gustafsson, 72
7. Thomas Hermansson, 73 
8. Emrik Olsson, 73
9. Christer Olsson, 74
10. Ann-Charlotte Trudel, 74
11. Krister Olsson, 74
12. Mikael Simons, 75

 

B-klass
1. Hans-Åke Lindvall, 68
2. Roger Persson, 69
3. Johnny Lindfors, 69
4. Mats Johansson, 72
5. Olle Karlsson, 72
6. Eva Björkman, 72
7. Lennart Borgman, 72
8. Leif Dufva, 73
9. Tommy Vilhelmsson, 74
10. Gunnar Nilsson, 74
11. Hans-Inge Hansson, 74
12. Daniel Wendel, 75

 

NÄRMAST HÅL: Robert Lundin, 0,5 cm